Top 10 Filmów Roku 2023 według IMDb

top 10 filmów 2023 roku

Rok 2023 przyniósł fanom szeroki wachlarz filmowych doświadczeń, od emocjonujących dramatów po zabawne komedie i fascynujące dzieła historyczne. Serwis IMDb dostarcza nam listę dziesięciu najwyżej ocenianych produkcji filmowych tego roku, które zyskały uznanie widzów z całego świata.

Lista Top 10 najlepszych filmów 2023 roku

(według Imdb.com)

1. „Oppenheimer” (I) (2023)

Gatunek: Biografia, Dramat, Historyczny
Ocena: 8.3/10
Film opowiada historię amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera i jego kluczową rolę w rozwoju bomby atomowej. Reżyser Christopher Nolan przedstawia głęboki portret postaci oraz kontrowersje związane z jego działaniami. W obsadzie znajdują się Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon i Robert Downey Jr.

2. „Poprzednie Życie” (2023)

Gatunek: Dramat, Romans
Ocena: 7.9/10
Nora i Hae Sung to dawno utracone dzieciństwo, które nagle się odnajduje po latach rozłąki. Ich przeznaczenie splata się ponownie, gdy Nora wraca do Korei Południowej. Reżyserka Celine Song przedstawia wstrząsającą historię miłości i tęsknoty, z Greta Lee i Teo Yoo w rolach głównych.

3. „Biedne istoty” (2023)

Gatunek: Komedia, Dramat, Romans
Ocena: 7.9/10
Historia fantastycznej ewolucji Belli Baxter, młodej kobiety przywróconej do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, dr. Godwina Baxtera. Reżyser Yorgos Lanthimos przedstawia surrealistyczną opowieść z Emmą Stone, Markiem Ruffalo, Willemem Dafoe i Ramy Youssefem w głównych rolach.

4. „Przesilenie Zimowe” (2023)

Gatunek: Komedia, Dramat
Ocena: 7.9/10
Sarkastyczny nauczyciel historii w szkole przygotowawczej zmuszony pozostaje na kampusie podczas świąt Bożego Narodzenia z żałobną kucharką i problematycznym uczniem, który nie ma gdzie pójść. Reżyser Alexander Payne stworzył wzruszającą opowieść z udziałem Paula Giamattiego, Da’Vine Joy Randolph, Dominica Sessy i Carrie Preston.

5. „Czas Krwawego Księżyca” (2023)

Gatunek: Kryminał, Dramat, Historyczny
Ocena: 7.6/10
Gdy na ziemiach Osage w Oklahomie w latach 20. odkryto ropę naftową, Indianie Osage byli mordowani jeden po drugim – aż do interwencji FBI, które próbuje rozwikłać tę tajemnicę. Reżyser Martin Scorsese przedstawia wstrząsającą historię z udziałem Leonarda DiCaprio, Roberta De Niro, Lily Gladstone i Jesse Plemonsa.

6. „Wśród Wyschniętych Traw” (2023)

Gatunek: Dramat
Ocena: 7.8/10
Młody nauczyciel liczy na przeniesienie do Stambułu po czterech latach obowiązkowej służby w odległej wiosce, ale zostaje oskarżony o niewłaściwe zachowanie przez dwóch uczniów. Kiedy traci nadzieję, kolega oferuje mu nowe spojrzenie na życie. Reżyser Nuri Bilge Ceylan prezentuje film z Denizem Celiloglu, Merve Dizdar, Musabem Ekici i Ece Bagci w rolach głównych.

7. „Anatomia Upadku” (2023)

Gatunek: Kryminał, Dramat, Thriller
Ocena: 7.7/10
Kobieta podejrzana jest o morderstwo po śmierci swojego męża; ich pół-ślepy syn staje przed dylematem moralnym jako główny świadek. Reżyserka Justine Triet przedstawia film z udziałem Sandry Hüller, Swanna Arlauda, Milo Machado-Granera i Antoine’a Reinartza.

8. „Bękart” (2023)

Gatunek: Biografia, Dramat, Historyczny
Ocena: 7.7/10
Historia Ludviga Kahlena, który podążał za swoim życiowym marzeniem: Zdobyciem bogactwa i chwały z pustkowia. Reżyser Nikolaj Arcel przedstawia film z Madsen Mikkelsenem, Amandą Collin, Simonem Bennebjergiem i Meliną Hagberg w rolach głównych.

9. „Opadające Liście” (2023)

Gatunek: Komedia, Dramat, Romans
Ocena: 7.4/10
W dzisiejszym Helsinkach dwie samotne dusze w poszukiwaniu miłości spotykają się przypadkowo w barze karaoke. Jednak ich droga do szczęścia jest pełna przeszkód – od utraconych numerów telefonów po błędne adresy, alkoholizm i urocze bezpańskie psy. Reżyser Aki Kaurismäki przedstawia film z Almą Pöysti, Jussim Vatanenem, Janne Hyytiäinenem i Nuppu Koivu w rolach głównych.

10. „Perfect Days” (2023)

Gatunek: Dramat
Ocena: 7.9/10
Hirayama codziennie sprząta publiczne toalety w Tokio, prowadzi życie w prostocie i codziennej ciszy. Kilka spotkań również skłania go do refleksji nad sobą. Reżyser Wim Wenders przedstawia film z Koji Yakusho, Tokio Emoto, Arisą Nakano i Miyako Tanaką w rolach głównych.